Panel PiS: Europa staje się peryferiami • Aktualności • IV Kongres Prawa i Sprawiedliwości - Nasza Ojczyzna, Nasza Przyszłość.

Do rozpoczęcia kongresu pozostało:
 
IV Kongres PiS

Aktualności

29
czerwca
2013

Panel PiS: Europa staje się peryferiami

Europa staje się peryferiami; w siłę rosną Chiny, a region Europy Środkowej stał się niewidoczny – zgodzili się uczestnicy panelu „Polska w Europie i w świecie”, zorganizowanego w ramach sobotniego kongresu PiS w Sosnowcu.

Socjolog prof. Zbigniew Krasnodębski podkreślił, że coraz częściej mówi się o tym, że „wchodzimy w etap porządku poamerykańskiego”. „USA nie są już w stanie kontrolować, spełniać roli liberalnego hegemona” – mówił. Jego zdaniem region Europy Środkowo-Wschodniej stał się niewidoczny, następują też zmiany w samej Unii Europejskiej.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego mówił, że najważniejszym wyzwaniem jest Rosja i jej ambicje. „Z uwagi na fakt, że potencjały Polski i Rosji są odmienne, należy poszukiwać sojuszników w podobnej sytuacji geopolitycznej jak my (...)” – mówił Grajewski.

„Podstawowym wskazaniem polskiej polityki zagranicznej powinna być przewidywalność i stabilność. Narody w podobnej sytuacji powinny być pewne polskiego poparcia, bo nasz potencjał nie jest tak wielki, byśmy byli witani jako pożądany sojusznik za każdym razem, gdy takim sojusznikiem być zechcemy” – zaznaczył Grajewski.

Dr Leszek Pietrzak zwrócił z kolei uwagę na politykę historyczną. „Polska jako państwo nie bierze udziału w debacie historycznej, jaka toczy się w Europie i na świecie” – powiedział.

Mec. Jacek Bartosiak ocenił natomiast, że Polska stoi w obliczu „fundamentalnych zmian w polityce światowej”, co pociągnie za sobą konsekwencje w sferze bezpieczeństwa. „Europa staje się peryferiami geopolitycznymi świata zarówno w kontekście gospodarczym, jak i politycznym” – ocenił Bartosiak. Z kolei – jak zaznaczył – w siłę rosną Chiny.

Źródło: PAP
Prawo i Sprawiedliwość
ul. Nowogrodzka 84/86
02-018 Warszawa
tel.: (+48) 22 6215035, faks: (+48) 22 6216767, e-mail: biuro@pis.org.pl