Jarosław Kaczyński wybrany prezesem Prawa i Sprawiedliwości • Aktualności • IV Kongres Prawa i Sprawiedliwości - Nasza Ojczyzna, Nasza Przyszłość.

Do rozpoczęcia kongresu pozostało:
 
IV Kongres PiS

Aktualności

29
czerwca
2013

Jarosław Kaczyński wybrany prezesem Prawa i Sprawiedliwości

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Sosnowcu Jarosław Kaczyński został wybrany na prezesa partii. Jak podkreślił, dołoży wszelkich starań, by Polska się zmieniła.

Poparło go 1131 delegatów, 17 było przeciw, 12 wstrzymało się od głosu.

„W sposób szczególny chciałem podziękować wszystkim, którzy w tym bardzo trudnym czasie, dla mnie osobiście czasie tragicznym, nas nie opuścili” – mówił prezes PiS.

„Nie przeszlibyśmy tego wyjątkowo trudnego czasu bez tych, którzy wsparli nas w sposób szczególny” – dodał prezes Kaczyński. Wymienił dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka. „Ojcze dyrektorze, serdeczne +Bóg zapłać+” – powiedział prezes PiS.

Podziękował także niezależnym dziennikarzom. „Kłaniam się wam w pas” – podkreślił. Jak ocenił, byli „naprawdę odważni” i podjęli tematy, których „inni się obawiali”.

W swoim wystąpieniu prezes Jarosław Kaczyński wymienił też ruch społeczny, zrodzony po katastrofie smoleńskiej z 2010 r., który „pozwolił na trwanie pamięci” o prezydencie Lechu Kaczyńskim. „Chciałem podziękować tym wszystkim, którzy angażowali się w całą wielką akcję, dzięki której jesteśmy tutaj i jesteśmy z wielką nadzieją na zmianę w Polsce” – powiedział prezes PiS.

„To był czas szczególnie trudny, w którym wszyscy, także i ja, potrzebowaliśmy wsparcia” – dodał.

Prezes PiS wspomniał swoją matkę Jadwigę, zmarłą na początku 2013 r., która – jak mówił – wspierała go m.in. w walce o polską przyszłość. „O przyszłość Polaków jako wielkiego, europejskiego narodu, który nie będzie przed nikim klęczał, który będzie godny, silny i dumny oraz będzie godnie odpowiadał na kłamstwa” – zaznaczył.

Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by Polska się zmieniła. „Ale to przyrzeczenie będzie miało znaczenie tylko wtedy, jeżeli zostanie podjęte przez nas wszystkich” – powiedział Jarosław Kaczyński. „Musimy razem doprowadzić do tego, by Polska się zmieniła” – dodał.

„Idźcie z nami” – zwrócił się do Solidarności. Jak podkreślił, Prawo i Sprawiedliwość wywodzi się z Solidarności i jej tradycji. „Nie dzielmy się, a razem idźmy ku nowej, sprawiedliwej, silnej Polsce”.

Dziękował też mieszkańcom Śląska i Zagłębia za gościnne przyjęcie.

Oprócz wyboru lidera partii, delegaci dokonali też zmian w statucie, które przewidują skrócenie do trzech lat kadencji władz PiS. Zgodnie z propozycją prezesa Jarosława Kaczyńskiego, kadencja prezesa i naczelnych władz ugrupowania – Rady Politycznej, sądu dyscyplinarnego i krajowej komisji rewizyjnej – została skrócona do trzech lat.

Źródło: PAP
Prawo i Sprawiedliwość
ul. Nowogrodzka 84/86
02-018 Warszawa
tel.: (+48) 22 6215035, faks: (+48) 22 6216767, e-mail: biuro@pis.org.pl